Çıban

Çıban bir deri hastalığıdır, vücudumuzda sıcak bölgelerde cildimizin hava ile temasının zor olduğu terleyen yerlerde çıkabilmektedir. Cildimiz tahriş olduğunda, sürtünmede, cildin kirli bir madde ile temas etmesi  veya ciltte önceden egzama, mantar olması çıban çıkmasının nedenleri arasına girmektedir. Çıbanlar aniden ortaya çıkarlar, o bölgede kırmızı bir kızarıklık meydana gelir, yuvarlak bir şişlik şeklinde oluşur. Dokunduğunuzda veya bir yere temas ettiğinde acı hissedilir ve deri altında bir beze oluştuğunu hissedersiniz. Çıbanı dokunmadan bıraktığınızda içindeki iltihap uç verir ve patladığında iltihap akar.

Çıban patlatılır mı

Çıban uç vermediyse patlatmaya çalıştığınızda iltihap deri altına akacağından dolayı mikrobu yaymış ve kana karışmasını sağlamış oluyorsunuz ve daha kötü sonuçlar meydana gelebilir.

Çıban eğer uç vermiş ise steril bir şekilde ( iğneyi ateşte tutup mikroplardan arındırarak) iltihaplı yere batırıp patlatırsak iltihabın dışarı akmasını sağlayıp çıbanın daha çabuk iyileşmesini sağlamış oluruz.

Çıban genellikle nerelerde çıkar

 1. Koltuk altı
 2. Göbek Bölgesi
 3. Kalça
 4. Kasıklar

Çıban Çıkmasının Nedenleri

 1. Vitamin ve protein eksikliği
 2. Sağlıksız beslenme
 3. Hareketsizlik, sürekli oturmak
 4. Fazla kilo
 5. Dar kıyafetler
 6. Sentetik kumaşlar

Çıban sürekli çıkarsa nedenleri neler olabilir

Çıban Patlatılır mı
 1. Alkolizm
 2. Beslenme Bozukluğu
 3. Şeker hastalığı
 4. Kan Hastalıkları
 5. Kansızlık
 6. Kanser
 7. Kemoterapi
 8. Şeker Hastalığı

Çıban Tedavi Şekilleri

1-Çıbanın olgunlaşmasına yardımcı olmak amacıyla sıcak suya batırılmış havluları günde 2-5 defa 10 dakika boyunca çıbana uygulayın Olgunlaşmış uç vermiş çıbanı steril iğne veya bıçak ucu ile deliniz.

2-Antibiyotikli merhemi 4-5 gün boyunca günde 2-3 kez çıbanın üzerine sürebilirsiniz. Bu tedavi şekli çıbanın gerilemesine neden olur aksi halde büyüyor ise doktora başvurulmalıdır.

3- Hastanın sağlık durumuna göre ağızdan antibiyotik verilerek veya serum yoluyla tedavi edilebilir.

Not: İyileşme aşamasında üzeri kabuk bağlayan çıbanların kabukları koparılmamalıdır.

Dış kulak yolu, burun bölgesi ve yüzün üst bölgesinde çıkan çıbanlar patlatılmamalıdır aksi halde iltihabın deri altından beyne gitmesine olanak verebiliriz.

 

 

İncelemek İsteyebileceğiniz Diğer Konular:

  
Paylaş

Çıban Sayfası 54.477 views 4 Yorumcular

Çıban için 4 yorum yapılmış


Cansu

Göbek bölgemde çıban çıktı ama daha başı olusmadi. Ne yapmalıyım

admin

Merhaba Cansu Hanım öncelikle geçmiş olsun. Yazımızda bulunan Çıban tedavi şekilleri bölümündeki 1. maddeyi uygulayabilirsiniz…

ceren

Merhaba yüzümde çıban çıktı daha başı da oluşmadı ne yapmalıymm

admin

Merhaba Ceren Hanım, çıbanın olgunlaşmasına yardımcı olmak amacıyla sıcak suya batırılmış havluları günde 2-5 defa 10 dakika boyunca çıbana uygulayınız…

Giriş Kadınlar Sitesi Kategoriler