Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Sizlere bugünkü yazımda özellikle bu dönemde önem vermemiz gereken Bağışılık Sistemi ile ilgili değerli bilgiler vermek istiyorum. Sunacağım bilgiler bu konuda uzmanlaşmış doktorların tavsiyeleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Şimdi bunları size başlıklar halinde sunacağım.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi bir canlının vücudunu yabancı virüs ve hastalıklara karşı koruyan savunma kalkanıdır. Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan yabancı maddeleri tanır, vücuda fayda sağlayacakları ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder.

Bağışıklık sistemimiz ne kadar zayıf ise o kadar fazla hastalanma riskine sahip oluruz. Bağışıklık sistemindeki zayıflığınız vücudunuzun mikrop ve virüslere karşı direncinizin olmamasına sebep olur ve hastalığa davetiye çıkarmış olursunuz. Vücudunuza giren mikrop ve virüsler enfeksiyona sebep olmak ile birlikte bu gelişen enfeksiyonun bağışıklık sisteminizin daha da zayıflamasına hatta ölüm ile sonuçlanabilecek durumlara kadar gitmesine neden olur. Bu sebepten ötürü bağışıklık sistemimizi her daim güçlü ve dirençli tutmamız gerekmektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİN ZAYIF OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Öncelikle kişi kendinin doktorudur. Kendi vücudunuzu ne kadar iyi tanırsanız yaşayacağınız en ufak bir sağlıksal aksaklıkta gereken tedbirleri almak sizin elinizdedir. Bu sebep ile bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu anlayabileceğiniz bazı durumları sizlere maddeler halinde sunmak istiyorum.

-Sürekli olan el ve ayak soğukluğu

-Daima bir yorgunluk hissi

-Sık sık olan üst solunum yolu hastalıkları

-Ciltte sebepsiz oluşan yaralar yada var olan yaraların çok yavaş düzelmesi

-Tekrarlayan ishal, idrar yolu enfeksiyonları, mantar önemli uyarıcılardır.

-Sık sık uçuk çıkması

-Uyku düzensizliği.

-Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar en geç 1-2 hafta içerinde son bulmaktadır. Süreç daha uzun ise bağışıklık sisteminizin zayıflığını göstermektedir.

-Sık sık hastalanmak.

-Sebepsiz yere oluşan kilo kayıbı

-Ağız içi ve dil üzerinde oluşan  ağrılı beyaz lezyonlardan oluşan aft yılda 4 kereden fazla oluyorsa bağışıklık sisteminizde problem var demektir

-Sık sık yaşanan Alerijik reaksiyonlar

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ?

Sizlere yukarıda bağışıklık sistemimizin zayıf olduğunu gösteren sebepleri belirttikten sonra bunları nasıl engelleyebileceğinize yönelik sizin vücudunuzu güçlendirecek  ve direncini artıracak bazı ipuçları vermek istiyorum. Bunları size yine maddeler halinde yazacağım. Ancak beslenme ile ilgili Bağışıklık sistemini güçlendirecek besin çeşitlerini ve gruplarını ayrı bir başlık altında sunacağım

-Vücudumuzun D vitaminine ihtiyacı vardır. Bunu en güzel D vitamininizi güneşten alabiliriz. Günde 20-30 dakika sabah 10:00-12:00 arası veya 15:00-17:00 arası en ideal saattir. Daha fazla ve tam öğlen sıcağında güneşte kalmak zamanla derinizin erken yaşlanmasına, kanser ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur.

-Uyku düzeninizi sağlamalısınız. Çok uyumak vücudunuzun ihtiyacını karşılamamaktadır. Kaliteli uyumak gerekmektedir. Bu konuda uzmanlar özellikle en geç saat 23:00 gibi yatmamızı ve 6 ile 8 saat civarında karanlık bir ortamda uyumamızı önermektedir

-Pek çok kişiye belki saçma gelecek ama bağışıklık sistemini güçlendiren durumlardan bir tanesi de gülmektir. Gülmek vücudumuzda kan akışının dengelenmesini sağlar, kalp hastalıkları  risklerini azaltır, bağışıklık sistemindeki maddelerin fonksiyonlarını daha verimli göstermesini sağlar, kan şekerini düşmesini sağlar, akciğer kapasitesini arttırır. Özellikle uzmanlar uyumadan önce komik programları izlenmesini ve oluşan gülme reaksiyonu ile daha verimli uyumamızı sağlayan melatonin hormonu salgılaması ve stres hormonu azaltması sebebiyle tavsiye etmektedir. Kısaca gülmek eyleminin faydaları bitmez, atalarımız boşuna 1 kahkaha 1 kilo pirzolaya bedeldir dememiş.

-Alkol ve Sigarayı bırakın. Bağışıklık sistemimizi sekteye vuran iki büyük kabahatimiz vardır. Bunların zararlarını saymakla bitiremeyiz. Konumuz bağışıklık sistemi olduğu için kısa cümleler ile özetleyerek geçeceğim. İlki Alkoldür. Alkollü içecekler içerisinde Aldehit isimli metabolitler vardır, bunlar bağışıklık sistemini sekteye vurarak hastalıklara davetiye çıkarmamıza sebep olurlar. Ayrıca Alkol kolon ve karaciğer kanserinin başlıca sebebidir. Gelelim ikincisine Sigara, özellikle solunum yollarında olumsuz ektileri sonucu bağışıklık sistemini baskıladığı kanıtlanmıştır. Bunun sonucunda bir çok kanser çeşidine yol açmaktadır.

-Bol ve sürekli su içilmesi vücudumuzun daha hızlı toksinleri atması ve metabolizmamızın düzenli çalışması için şarttır. Kimse size 10-15 bardak diye bir zorlama sunamaz çünkü her insanın boyu, kilosu, beslenme şekli, gün içerisinde yaptığı aktiviteler, yaşam tarzı farklı olduğundan dolayı içeceği su miktarı da bunlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak vücudunuz size susama uyarısını verdiği anda mutlaka su tüketin.

-Düzenli egzersiz yapmak vücudunuzda iyi bir kan dolaşımı sağlar bu sayede bağışıklık sisteminde yer alan koruyucu hücreler düzenli kan akışınız sayesinde her yerinizi dolaşarak işlerini daha verimli bir hale getirirler. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak kalp sağlığınızı güçlendirmekle beraber kan basıncınızı düşürür ve kilo durumunuzu dengede tutar.

-Biliyorum şimdi yazacağım madde bu zamanın en büyük sorunlarından biri olan Stres. Herkes nasıl sıkıntı yapmayalım diyecek ama psikolojinizi mümkün oldukça pozitif tutarak stresten uzak durup vücudunuzda oluşacak tahribatı en aza indirmek zorundasınız. Yaşadığınız yoğun stres bağışıklık sisteminizi baskılayıp, zayıflatıp birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır ve zamanla bireyde kalp, damar, diyabet tarzı kronik hastalıklara sebebiyet vermektedir.

İşiniz, çevreniz veya başka bir sebeple yoğun stres yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mutlaka yeterli ve dengeli beslenmek zorundasınız. Şimdi size günümüzün değerli doktorlarından derlediğim bağışıklık sisteminizi güçlendirecek altın değerindeki tavsiyeleri vermek istiyorum. Her bir doktorumuzun tavsiyelerini ayrı ayrı olarak size elimden geldiğince aktaracağım.

Prof.Dr.Canan KARATAY’ın önemle vurguladığı beslenmemize yönelik bağışıklık sistemimizi güçlendirme yöntemleri

-Günde 30 adet hakiki zeytin yenmelidir.

-Şekerden uzak durulmalı. Özellikle asitli içeceklerden, var olan yoğun şeker oranı sebebiyle mümkün oldukça uzak durulmalı

-Paça çorbası bol bol tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini yapılanmasını sağlar.

-Ev yapımı yoğurt tüketilmelidir. Bağırsak florası için her gün mutlaka 1 kase yoğurt bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

-Evde kaya tuzu ve doğal sirke ile yapılan lahana turşusu tüketilmelidir.

-Bol miktarda tereyağ tüketilmelidir.

-Köy yumurtası hergün tüketilmelidir. Köy yumurtasının içerisindeki 9 çeşit aminoasit bağışıklık sistemimizi güçlenmesini sağlamaktadır

-Zeytin yaprağını çay gibi demlenip tüketilmesi gerekmektedir.

-Lahana, turp, kereviz, sarımsak, soğan, ve pancar tüketilmesi bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için tüketilmelidir.

Dr. Ümit AKTAŞ Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Önerileri

Bir diğer bağışıklık sistemini güçlendirecek önemli tavsiyelerde Dr. Ümit AKTAŞ tan.

Yüzünüze taktığınız maskenin önemli olmadığını en önemli maskenin kendi bağışıklık sisteminiz olduğunu vurguluyor.

-Ev turşusu, ev yoğurdu, ev sirkesi ve şalgam suyu tüketilmesini önemle vurguluyor. Sebebiyeti bağışıklık sisteminin ilk savunucuları olan probiyotikleri bu gıdalarda oldukça fazla bulunmasıdır.

-Zeytin yağ, tereyağ, iç yağ ve kuyruk yağı sürekli tüketilmesi direncinizi arttıracaktır.

-Bol bol sakatat, paça çorbası, kemik suyu bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

-Mutlaka sofranızda çiğ soğan ve sarımsak bulunsun.

-Kuş burunu sistemi güçlendiren en önemli meyvelerdendir. C vitamini deposudur.

-Ceviz virüslere karşı mutlaka tüketilmelidir.

-Brokoli önemli gıdalardandır. Ancak faydası çiğ tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır.

Uzman Dr. Elif GÜVELOĞLU Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Tavsiyeleri

Şimdi tavsiyelerini yazacağım kişi öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser ile savaşmaya yönelik kitapları olan Uzman Dr.Elif Güveloğlu’dur.

Aşağıda yazacağım gıdalar sistemdeki asker hücreleri güçlendiren besinleridir.

-Öncelikle arı ürünleri sistemi destekleyen en önemli gıdalarındandır. Hakiki bal, arı poleni, perga (arı ekmeği) ve arı sütü önemli destekleyicilerdir.

-Kara üzüm, nar ve karadut  yine önemli güçlendiricilerdir.

-Çörekotu, çörekotu yağı ve susam tüketilmelidir.

-Kefir ve ev yapımı yoğurt vurgulanmaktadır.

-Narenciye, turp, sarımsak, brokoli, zerdeçal ve zencefil tüketilmesi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin Neler Tavsiye Ediyor?

Bitkilerin insan sağlığı ile ilgili uluslar arası birçok patenti ve makalesi olan Prof.Dr.İbrahim Adnan SARAÇOĞLU’nun doğal tavsiyelerini yazmadan geçemeyeceğim.

-Patlıcan, baklagiller, yeşil mercimek, soya tüketilmesi corona virüsüne karşı duvar vazifesi görmektedir.

-Kekik, lavanta, meyan kökü yağları corona virüsünü bulaşmasını frenleme özelliği vardır. Bunları burun deliklerine sürüp koklamanız yeterlidir. Ayrıca 1 litre kaynar suyu bir kaba alıp içine 5-6 damla lavanta yağı damlattığınızda uçucu yağı olması ve antiviral-antibakteriyel olması sebebiyle ortam içerisindeki mikropları kırma özelliği vardır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı yabani kekik çayı size kısaca nasıl yapabileceğiniz anlatacağım. Kaynar şekilde olan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı yabani kekik atın ve 5 dakika daha kapağı kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ardından sıcakken süzüp ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra aç karnına öğlen yemeğinden 30 dakika önce için. Maximum 15 gün süre ile devam edin.

-Tere otu günde 1 kere tüketin

-Soğan kürü Uzak doğuda ilaç niyetine kullanılmaktadır. (Maalesef bu tarife giremeyeceğim.Merak edenler lütfen internetten araştırsın)

-Ata tohumu buğdaydan yaptığınız ekmekleri yemenizi tavsiye ediyor.

-Bir tatlı kaşığı bal (doğal petekli bal olacak kesinlikle süzme bal olmayacak) ve bir çay kaşığı elma sirkesi (doğal) karıştırıp yemeniz ardından birkaç yudum su içmeniz bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Sabah akşam tüketebilirsiniz. Doğal sirke bulamadıysanız limonla da yapabilirsiniz.

-Boğaz ve ağız temizliği için ada çayı gargarası tavsiye ediliyor. Sebebiyeti virüsün ağızda veya boğazda tutunmasını önlüyor ve direkt mideye kayıp mide asidi ile yok edilmesini sağlıyor. Yapılış şekli; kaynayan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyip kısık ateşte kapağı kapalı bir şekilde 10 dakika daha kaynatın ve süzün. Ilıdıktan sonra sabahları kahvaltıdan önce ve akşam yatarken gargaranızı yapabilirsiniz.

Sözün özüne geldik. Elimden geldiğince yaptığım araştırmaları ve kıymetli doktorlarımızdan edindiğim tavsiyeleri sizlere iletmeye çalıştım. Ancak burada yazdığım tavsiyeleri ve yazdığım beslenme uygulamalarını yaparsanız kesinlikle Corona virüsünü kapmayacağınız manasına gelmiyor. Sadece bağışıklık sisteminizi nasıl daha üst seviyede tutabileceğinizi, daha dirençli nasıl olabileceğinizin ipuçlarını aktarmak istedim.

Bir dahaki yazımda buluşma dileğiyle Sağlıklı Kalın Evde Kalın

Kaynak: Prof Dr. Canan Karatay, Dr. Ümit Aktaş, Uzman Dr. Elif Güveloğlu, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018