Bebek Arabası Puset Modelleri

Bebek Arabası Puset Modelleri

Bebek arabası modelleri nelerdir? Puset modelleri nelerdir? Satın alırken nelere dikkat edilmeli? Puset alırken nelere dikkat edilmeli? Özellikleri nasıl olmalı? Puset özellikleri nasıl olmalı?

Bebeğiniz olacak ve içinizi büyük bir heyecan kapladı ve hemen bebek için alışveriş listesi yapmaya başladınız. Bu alışveriş listesinin içinde olmazsa olmazlardan bebek arabası yani puset var. Bebeğinizin rahatlığı kadar sizinde rahatlığınız çok önemli. Yürüyüşe, gezintiye veya alışverişe çıktığınızda kullanımı zor, açılıp kapanması dert, kalabalık kaldırımlarda yürümek çileli, tümsekli ve engebelli yollar kabusunuz olmasın.

Peki hangisini alacaksınız bunun araştırmasına girdiniz. Çok farklı modeller bulunmaktadır bunları tek tek açıklayacağız ve alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz, yazımızın umuyoruz ki hangisini almalıyım sorunuza yardımcı olacaktır.

Modelleri inceleyelim

Baston modeller: Baston bebek arabalarının en önemli özelliği hafif olmalarıdır. Bu özellik sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Daha az yer kaplarlar ve kolay açılabilir ve katlanabilirler. Genellikle 1 yaş üzerindeki bebekler için tercih edilirler. Bunun sebebi ise baston bebek arabalarının baş desteği bulunmamaktadır ve döşemeleri çok yumuşak değildir.

Tek yönlü modeller: Bebeğin yüzünün dışarı doğru bakarak kullanılan bebek arabalarıdır. Doğumdan itibaren kullanılabilen baş, sırt pedleri (destekleri) olan, 5 noktalı emniyet kemerli, tam yatabilen ve farklı pozisyonlara ayarlanabilen sırt dayanağına sahip, 360 derece dönebilen ve sabitlenebilen tekerlekleri bulunan, katlanıldığında otomatik kilit mekanizması ile kilitlenebilen, çıkarılabilir ön barı bulunan, tam kapanabilen tente gibi çoğu tek yönlü bebek arabalarında bulunan genel özellikler arasındadır.

Çift yönlü modeller: Çift yönlü modeller bebeğinizi hem dışa dönük şekilde hemde size dönük şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Böylece bebeğinizi daima görebilirsiniz ve bebeğinizin sizi görerek huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi rüzgarlı havalardan korumak amacıyla da çift yönlü kullanım büyük avantaj sağlamaktadır. Özellikleri ise tek yönlü modellerde yazdığımız özellikler çift yönlü modellerde de mevcuttur.

Üç tekerlekli modeller: Kolay manevra yapabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Büyük tekerlek çapları sayesinde her alanda her koşulda rahatlıkla sürülebilmektedirler. Kaldırımlarda ve engebeli yerlerde kullanımı rahattır. Şık ve estetik görünüme sahiptirler. Boyutları biraz daha büyük olduğundan araba bagajına sığdırmak zor olabilir.

Travel sistem modeller (Seyahat sistem modeller): Ergonomik yapısı sayesinde doğumdan itibaren kullanılabilen, dayanıklı modellerdir. Oto koltuğu – ana kucağı ile bebek arabası birliktedir. Oto koltuğu – ana kucağı hem bebek arabası iskeleti üzerinde taşınabilir hem arabanıza monte edebilirsiniz.

İkiz modeller: Adından da anlaşılacağı üzere ikiz bebeklere sahip ebeveylerin tercih ettiği modellerdir. Yan yana veya arka arkaya oturma modelleri mevcuttur.

Bebek arabası modelleri

Puset Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeği olacak ailelerin en önemli ihtiyaç ürünlerinden biri olan bebek arabaları anne adaylarının ve eşlerinin seçiminde en çok zorladıkları üründür. Modellerin çeşitliliği bu seçimi daha da zorlaştırmaktadır. Alacağınız pusetin bütçenize uygun olması dışında dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda belirttik.

Ağırlık: Arabanın ağırlığı dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında gelmektedir. Ağır olan bir model daha iyidir diye düşünmeyin. Hafif ve sağlam bebek arabalarını tercih etmelisiniz. Hem bebeğinizi hem bebek arabasını araçlara binip inerken, merdivenlerden çıkarken taşıması kolay olmalıdır.

Dayanıklılık: Alacağınız ürün uzun yıllar kullanacağınızdan dayanıklı olmalıdır. Bir bebek arabasının dayanıklı olup olmadığını anlamak için bu alanda kendini kanıtlamış markaları seçebilirsiniz veya fazla bütçeniz yok ise uygun bir model seçip müşteri yorumlarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Sırt Dayanağı: Tam yatabilen ve farklı pozisyonlara ayarlanabilen sırt dayanağına sahip model seçmelisiniz. Böylelikle bebeğinizin uykusu geldiğinde uyutabilirsiniz ve bebeğinizin sürekli dik bir şekilde durması onu rahatsız edeceğinden sırt dayanağını farklı pozisyonlara ayarlayarak bebeğinizi rahatlatabilir ve keyifli yolculuklar yapabilirsiniz.

Emniyet Kemeri: 5 noktalı emniyet kemerli olanı tercih etmeniz bebeğinizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Tente: Bebek arabanızın tenteli ve tam kapanabilen tenteye sahip olması ve tentede güneşlik olması bebeğinizi güneşten ve olumsuz hava şartlarından koruyacaktır.

Tekerlekler: 360 derece dönebilen ve kilit sistemi bulunan tekerleklere sahip bir model seçmeniz rahat bir şekilde kullanmanıza ve sabit durduğunuzda bebek arabanızın kaymaması açısından önemlidir.

Kapanma: Bebek arabanız kolay açılıp kapanmalıdır. Tek el ile açılıp kapanabilen modeller mevcuttur. Katlandıktan sonra ayakta durabilme özelliğine sahip olursa saklaması daha kolay olacaktır.

İtme Sapı: Ayarlanabilen itme saplı model almanız kullanım açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Ayak Dayanağı: Ayarlanabilir ayak dayanağına sahip olanı tercih edebilirsiniz.

Temizlik: Döşemesi silinebilir veya çıkarılıp yıkanabilir olması hijyen açısından ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Sepet: Bebeğinizin eşyalarını koyabileceğiniz arabanın altında bulunan geniş hacimli sepetler çok işinize yarayacaktır.

Taşıma Kapasitesi: Maksimum 15 kiloya kadar taşıma kapasiteli olmalı.

Kullanım Ömrü: Doğumdan itibaren maksimum 3,5-4 yaşa kadar kullanılabilmelidir.

Renk: Rengi seçerken bebeğinizin cinsiyetine uygun renklerde almak isteyebilirsiniz fakat ikinci çocuğunuzda da aynı arabayı kullanmak isteyebilirsiniz bu yüzden her iki cinsinde kullanabileceği renkleri tercih etmeniz bütçenize katkı sağlayacaktır.

Aksesuar: Aksesuar deyip geçmemek lazım. Aksesuarlar bebeğiniz için ve sizin için gezilerinizde çok rahat etmenizi sağlayacaklardır. Yağmurluk, sineklik, ayak örtüsü ve taşıma filesi gibi aksesuarlar çoğu modellerin yanında verilmektedir.

Yukarıda yazmış olduğumuz özelliklerinden sizin için öncelikli olanları hangileri ise ona göre karar vermelisiniz. Unutmayın ki yaşadığınız yer de çok önemlidir. Kalabalık yerlerde yaşıyorsanız kaldırımlarda rahat hareket edebilmeniz için çok büyük bir model almamalısınız. Bulunduğunuz yerin yolları engebelli ise süspansiyon ve tekerleklere dikkat etmelisiniz, üç tekerlekli bebek arabaları sizin için uygun olabilir. Asansörlü bir binada yaşıyorsanız yine bebek arabanızın büyük olmaması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018