Evimi Nasıl Genişletebilirim

Herkesin hayali değil midir büyük ferah bir evde konforlu bir şekilde yaşamak? Neden büyük bir ev isteriz? Her şeyin yerli yerinde olduğu yaşama alanımızın bizi bunaltmayacağı aksine huzur verip dinlenmemizi sağlaması bence yeterli sebeptir. Ama herkes büyük evde yaşayacak kadar şanslı olmayabilir. Üzülmeyin! Size aşağıda vereceğimiz tüyolar ile evinizi genişletebilir ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle kullanmadığınız eşyalardan ve objelerden kurtulun. Bunu yaptığınızda hem eviniz rahatlayacak hem siz huzur bulacaksınız. Çöpe atın demiyorum tabii, ister ihtiyacı olan birine verin ister 2. el olarak satışa çıkarın ya birini sevindirin ya da aile bütçenize katkıda bulunun size kalmış.

Unutmayın! İyi dekore edilmiş küçük bir ev, kötü dekore edilmiş büyük bir evden daha ferah görünebilir!

Ufak İpuçları ile Evi Büyük Göstermek

Duvarlar

Evi geniş gösterme

Küçük bir odayı dizayn ederken açık renkler kullanmak gerekir. Bej, pembe gibi pastel tonlarda boyanmış yahut açık, sade ufak çizgili veya dikey çizgili renklerde kağıtla kaplanmış duvarlar odayı görsel olarak büyütür ve tavanları yüksek gösterir. Duvar kağıdında göze batan resimlerden kaçınmak gerekir; odayı küçültür ve daraltır.

Duvarlardan birine diğerlerinden daha açık tonda duvar kağıdı yapıştırmak, odayı görsel olarak büyütecektir. Bir basit hile daha var: Koridordaki duvarları koyu renk yapın. Böylece koyu renk koridordan açık renk odaya girince, oda olduğundan daha büyük görünecektir.

Yer döşemesi için de aynı kurallar geçerlidir. Koyu tonlar odayı küçültür, açık tonlar ise genişletir. Böylece, yer döşemesinde, duvarlarda ve tavanda açık tonlar kullanarak, odayı geniş ve büyük gösterebilirsiniz.

Aynalar

Küçük oda dekorasyonunda aynalar ve perspektifi geniş tablolar size yardımcı olur. Ayna, odayı derinleştirecektir. Aynaları, duvarlarda veya tavanda kullanabilirsiniz. Fakat abartılı olmasından kaçınmalısınız. Aynaları öyle ayarlayın ki, yansımasında güzel eşyalar ve aksesuarlar görünsün. Aklınızda bulunsun: Oval yahut uzunlamasına aynalar odanın yüksekliğini arttırır. Yatay aynalar ise odayı geniş gösterir.

Spotlar

Odanıza olabildiğince fazla ışık sokmaya çalışın. Bunun için spot lambalarını deneyin. Spot lambaları odaya hoş bir efekt katar ve ışığı yansıtarak alanı genişletir. Bu arada, kalın perdeler yerine daha hafif perdeler kullanmayı da ihmal etmeyin.

Hol

Evin holü genelde diğer odalara göre daha az aydınlık ve dar olur. Duvarlarda açık yahut sıcak tonlarda renkler kullanarak holünüze sıcak bir hava katabilirsiniz. Holde mobilya kullanmak yerine aynalı gömme dolap kullanmak daha iyi bir fikir olacaktır. Ayna yansıması alanı genişletir; eğer ayna giriş kapısını da yansıtıyorsa hoş bir görüntü elde edersiniz.

Mutfak

Mutfağınızı olduğundan daha geniş görmek istiyorsanız, dekore ederken açık renk tonlarında parlak fayanslar ve açık renklerde mobilya kullanabilirsiniz. Koyu renk tonları ve mobilyalar alanı boğacaktır.

Tercihiniz koyu renklerden ve koyu renk ahşap mobilyadan yanaysa, bu durumda mutfak dolaplarınızın yüksek olmasına dikkat edin.

Cam kapılı dolaplar ve kapaksız, açık raflar mutfak için her zaman daha iyidir. Küçük bir ipucu daha: Mutfağınızdaki açık rafların en üstündekine çiçek koyun. Çiçek alanı fereh ve geniş tutacaktır.

Banyo

Küçük banyolar için en pratik çözüm duş kabini kullanmaktır. Duvarlar ve yerler için ise açık renk tonlarında parlak fayanslar tercih edin. Diğer yandan, banyonuzda tek bir aynayla yetinmeyip bir kaç büyük ayna eklerseniz hafiflik ve hacim etkisi sağlayabilirsiniz.

Çok küçük odalar

Fazla küçük odalarda da değişik yöntemler kullanarak geniş alan elde ederiz. Böyle bir odada tavan için gece mavisi kullanırsanız tavanın yüksekliği sonsuzmuş gibi görünür. Bu odada, aksesuarları tavana yakın yerleştirin. Böylece oda görsel olarak daha fazla yükselecektir. Dekorasyon için de ince uzun aksesuarlar tercih edin.

Doğru renkleri seçmek

İç dekorasyon için doğru renk seçimi çok önemlidir. Her zaman, en işlevsel rengin beyaz olduğunu unutmayın. Ayrıca, duvarları beyaz olan bir odayı farklı alternatifler kullanarak dekore etmek çok daha kolay olacaktır. Bilhassa tekstil ürünleri ve mobilyalar, beyaz duvarlı odalarda kendilerini daha güzel gösterirler.

Bir odayı dekore ederken kullanılabilecek en ağır, kasvetli renk siyahtır! Abartılı bir şekilde kullanılmış siyah renk odayı karartır. Ancak, son derece parlak renkler de dekorasyon için pek iyi fikir sayılmaz! Parlak renklerle dekore edilmiş bir odada uzun süre oturmak can sıkıntısına sebep olabilir ve sizi yorabilir.

Evinizde dekoratif elementler kullanmayı seviyorsanız, duvarlarınızın “yatıştırıcı” renklerde olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin, sarı dekore edilmiş bir oda için beyaz ve krem rengi aksesuarlar uyumlu olacaktır. Kırmızı, akaju, sarı gibi renklerin tonları, sıcaklık ve rahatlık veren tonlardır.

Soğuk renk tonları olan yeşil, mavi ve viole gibi renkler odanızda rahat ve ferah bir atmosfer oluşturur. Nazik pastel tonları oturma ve yatak odaları için tercih edilir.

Mutfak söz konusu olduğunda renklerle ilgili tavsiyeler değişkenlik gösterebilir. Evinizin en çok vakit geçirdiğiniz bu özel köşesinde mutluluk ve konfor için, turuncu ve sarının tonları daha uygun olur. Bu renkler aynı zamanda olumlu hissetmenize ve kahvaltınızı mutfakta ediyorsanız güne enerjik başlamanıza yardımcı olur.

Klasik kuralı unutmayın: Bir odada üç renkten fazlasını asla kombine etmeyin!

Kaynak: Kadınların Altın Kitabı – Erkan Şamcı (Arkadaşlar bu kitap her eve lazım içerisinde çok faydalı hayatımızı kolaylaştıracak bilgiler var özellikle biz bayanların elinden düşüremeyeceği muhteşem bir kitap).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018