Hamster Bakımı

Hamster Bakımı

Arkadaşlar geçen sene Haziran ayında almış olduğumuz bir erkek bir dişi hamster bakımını nasıl yaptığımızı deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum internette yazıldığı gibi hamsterlar tek yaşamayı seven hayvanlar değillerdir. Yalnızlık sadece ALLAH’a mahsustur. Zaten yaşam alanlarını kısıtlıyoruz birde tek bırakarak daha fazla eziyet çektirmeyelim lütfen. Arada bir kavga ettikleri oluyor tabii bu her canlı için geçerli ama sonra düzeliyorlar.

Eşimle birlikte geçen sene Eminönü’nden ismini Diego koyduğumuz bir erkek hamster, yem, suluk ve talaş aldık. Bir kaç gün sonra Pendik’te bir Pet Shop’a gittik dişi hamster arıyorduk. Pet shop sahibi ile konuştuk bir tanesinin hamile olduğunu söyledi ve bembeyaz olduğu için ismini Pamuk koyduğumuz dişi hamsterımızı aldık. Yalnız almadan önce eşim ısırıyorlar mı diye sordu adam yok canlarını yakmadığınız takdirde ısırmazlar dedi ve birden Pamuk’u avucumun içine bırakıverdi, neye uğradığımı şaşırdım dondum kaldım öylece 😀 Adamdaki büyük cesaret Pet Shop’un dışarısındaydık ben korkup refleks ile elimden fırlatabilirdim hala meraktayım öyle birşey yapsaydım nasıl yakalayacaktı 🙂 Neyse ki soğuk kanlı davrandım ve elimden aldı.

Pamuk’u ve oynamaları için oyun çarkını da alıp eve geldik. Daha önce bakamadığımız balıklarımızın akvaryumuna talaşları serptik, oyun çarkını ve suluğu yerleştirdik. Ve daha önce araştırmalarımıza göre önce erkek hamsterın sonra dişi hamsterın konulması gerekiyormuş bizde öyle yaptık aksi halde dişi hamster kendi evi olarak benimseyip erkek hamstera saldırıyormuş.

Yine araştırmalarımıza göre yaşadıkları yere ip, pamuk, peçete veya kağıt havlu attığınızda kendisine bir bölge seçiyorlar ve orayı yuva haline getiriyorlar. Bizde belli bir iki hafta kadar bu şekilde yaptık. Sonra tahtadan ufak bir ev koyduk hemen oraya taşındılar pek göz önünde olmayı sevmiyorlar 🙂
Hamster Yavrularının Bakımı

Diego ve Pamuk’u alalı bir kaç hafta olmuştu bir baktık evlerinin içinden 2-3 tane tüylü ufak hamsterlar çıkmaya başladı 😀 Çok sevindik, ilk defa baktığımız bir hayvanın yavruları olmuştu. Evin dışına çıkan yavruları Pamuk sürekli içeri taşıyordu. Aradan bir kaç gün geçti eşim temizlemek için evi kaldırmak zorunda kaldı ama ne görelim yavrular yok, yemişler 🙁 çok üzüldük. Sonra dişi hamster erkek hamstera saldırmaya başladı. Diego’nun tırsak korkak hallerini görmeliydiniz içler acısıydı Pamuk yanından bile geçse korkarak ellerini yukarı kaldırıp hazırola geçiyordu sanki birde o ürkek bakışları yok mu beni benden aldı 🙁 Hemen dişi hamsterı alıp başka yere koyduk yaklaşık 1 hafta kadar. Sonra tekrar birleştirdik normaldiler 🙂 Dişi hamsterın neden öyle saldırdığını da aşağıda açıklayacağım.

Hamster

5 ay kadar sonra yemek verirken bir baktım kıpkırmızı birşeyler hareket ediyor aaa tekrar yavrulamış daha önce tüylü olarak gördüğümüz için ilk doğduklarında nasıl olduklarını bilmiyordum. Neyse tekrar yavrularını yemesinler diye 4 tane yavruyu başka yere aldım ve süt ile beslemeye başladım. 2 gün kadar anca yaşadılar bu yavrularıda maalesef kaybettik.

Aradan 5 ay kadar geçti tarih 3 Ocak 2015 yine yemek veriyorum. Pamuk her zamanki gibi kendi yiyeceğini alıp köşeye istifliyor sonra Diego’nun yemeğini de ağzından alıp kendi yiyeceklerinin yanına koyuyor. Zavallı Diego da yemeği için savaşmıyor bile nasıl canım sıkılıyor Pamuk’a nasıl sinirleniyorum bilemezsiniz. Sonra bir baktım ki Pamuk derinlemesine yuva yapmış kalktığında ne göreyim orası kıpkırmızı yavru kaynıyor 3-4 tane de değil tam tamına 11 tane 😀 Pamuk’a olan sinirim bir anda geçiverdi yavruları içinmiş tüm çabası, gözüme girdi kerata 🙂 Ama şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı 3-4 yavruyu bile yaşatamıyorken 11 yavrunun nasıl hayatta kalmasını sağlayacaktık. Bu sefer derinlemesine bir araştırmaya girdik ve öğrendik ki doğum yaptıktan sonra dişi hamster ilişki istemiyor bu yüzden erkek hamster yavruları yiyiyormuş ki dişi hamster tekrar ilişkiye girsin. Bu sefer Diego’yu farklı bir yere aldık. Ve 11 yavru anne sütüyle ve verdiğimiz yiyecekler ile sağlıklı bir şekilde büyüdü çok şükür 🙂 1 ay kadar Pamuk yanlarında kaldı ama süt verirken halini görmelisiniz kendinden bezmiş ayakta uyuyan bir anne :)) Onun o fedakarlıklarını görünce bazı kendini bilmez insanlara ibret olsun diye göstermek geliyor insanın içinden ne yalan söyleyeyim. Her biri dolaşmaya çıkıyor yılmadan onları tekrar yaptığı yuvaya geri getiriyor. Birini getiriyor diğeri çıkıyor. 1 ayın sonunda artık camları tırmalamaya başladı Pamuk artık yeter beni burdan alın der gibi. İlk bir kaç gün Diego’nun yanına koyduk ama 1-2 saatliğine tekrar yavrularının yanına koyduk ama Pamuk’ta aynı tepkiyi görünce temelli eşinin yanına koyduk 🙂 Çarkı yavrulara verdik ne yapacaklar diye izlemeye başladık. Bunlar sanki doğuştan oyuncu, 11 taneside çarka çıkmaya çalışıyor 2-3 tanesi sığmıyor düşüyor tekrar tekrar deniyorlar. O hallerini videoya çektim Youtube’a eklediğimde buradan link veririm izlersiniz 🙂

Yavruların 6 tanesini Pet Shop’a verdik. 5 tanesi bizde kaldı. 1,5 ay kadar sonra ilişkiye girmeye başladılar. Ve ismine Şapşal dediğim hamster Haziran 2015’te doğum yapmış 2 kardeşide yavrularının başındaydı hiç yediler mi bilemiyorum. Ben gördüğümde 3 tane yavru vardı, tabii artık tecrübe edindik yemesinler diye bu sefer mecburen anne ve yavruları taşıdım diğerlerini taşıyacak yerim yoktu. 5 ay önce annesinin yaşadıklarını şimdi Şapşal yaşıyor ama bu daha sabırsız 1 haftadır cama tırmanmaya çalışıyor sanırım kardeşlerinin yanına koymak için 1 ay beklemeyeceğiz. İşte bu yüzden tek yaşamayı sevmediklerini söylüyorum. Onlarında cinsel hayatı var ve birlikte yaşamaya hakları var.

Hamsterlar Nasıl Beslenir?

Pet Shop’larda satılan hamster yemlerinden alabilirsiniz. Bunlara ek olarak sevdikleri yiyecekleri yazayım. Ceviz, fındık, patlamış mısır, havuç, elma, armut, karpuz, salatalık, marul, kıvırcık salata. Ben çubuk kraker yerken bi bakışları vardı ki sormayın kalkıp onlarada verdim çok sevdiler artık arada bir veriyorum. Önce 1 tane atıyorum 3 hamster çubuk krakere bir saldırıyorlar ki hatta birbirlerini elleriyle ayaklarıyla itiyorlar ve atmam için sıraya giriyorlar hazır kıta bekliyorlar. Bir kaç kere fazla attım o çubuk krakeri benden hızlı bir şekilde kemirip 2-3 tanesini ağızlarında saklayıp sonra yiyeceklerini sakladıkları yere çıkarıyorlar. Anlamadığım hepside aynı yere çıkarıyor bu kavga niye 🙂

Salatalık, marul ve kıvırcık salatayı çok seviyorlar ama ishal yapıyor bunları verdiğinizde neredeyse her gün bulundukları yeri temizlemeniz lazım.

Hamster Nasıl Temizlenmeli? Hamster Yıkanmalı mı?

Hamsterları yıkamıyorsunuz. Kendi tükürükleriyle kendilerini temizliyorlar. Bende ilk başta duyduğuma inanamamıştım ama 1 seneden fazla tecrübe edindim hiç yıkamadım ve tüyleri pırıl pırıl çok temizler. Ayrıca tuvaletlerinide belirledikleri bir yer var hep oraya yapıyorlar.

Hamsterları koyduğunuz kafesi veya akvaryumu 2-3 günde bir temizlemelisiniz aksi takdirde koku yapıyor.

Hamster Ne Zaman Uyur?

Hamsterlar gündüz uyurlar saat 18:00 gibi uyanırlar ve sabaha karşı 05:00-06:00 gibi uyurlar. Gündüz aradabir uyanırlar tuvalet ihtiyaçlarını görürler acıktılarsa biraz atıştırıp tekrar uyumaya devam ederler.

Evet arkadaşlar matematik sorusu geliyor, şu an kaç hamsterımız var? 🙂

Hamster bakımı konusunda benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar, atladığım veya sizin sormak istediğiniz bir soru olursa mutlaka sorun seve seve cevaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018