Karışık Yemeklerin Vücudumuza Zararı

Yaratılan her otun, sebzenin, meyvenin ve etlerin vücudumuza inanılmaz faydası vardır. Tabii bunları vücudumuza ne şekilde aldığımız çok önemli. Fayda sağlaması için yediklerimiz bize zarar verebilir. Nasıl mı? Yazımızı sonuna kadar okuyun ve şimdiye kadar yaptığınız beslenme yanlışlıklarından kurtulun.

Bizim kültürümüzde sofralar donatılır, çeşit çeşit yemekler yapılır ve bununla övünürüz. O sofralar önce gözümüzü doyurur sonra damağımızda bir lezzet şöleni oluşturur ve tıka basa yeriz deyim yerindeyse patlayacak kadar. Yerken ve içerken sadece verdiği tadı düşünürüz. Peki ya sağlığımız? Malesef sağlığımız bu şekilde elden gidiyor. Estetik olarak sadece şişmanlık gözümüze görünüyor ama bunun bir de perde arkası var, hastalıklar!

Beraber yendiğinde zararlı yiyecekler

Yanlış beslenme beraberinde bir çok hastalık meydana getiriyor. Kaliteli bir şekilde ömrümüzü sürdürmek ve hastalanmamak için en çok dikkat etmemiz gereken şey yediklerimiz ve içtiklerimizdir.

Beraber yendiğinde vücudumuza zararlı olan yiyecekler nelerdir?

Tıbbu’un-Nebevi diye bilinen eski tababet kitaplarında, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in süt ile birlikte et, balık, yumurta ve ekşi yemediği haber verilir.

Şu faydalı bu faydalı diyerek tek öğünde bütün faydaları alacağımızı düşünüyorsak yanılıyoruz!

Süt ve süt ürünleri vücudumuz için çok faydalıdır özellikle evde yapılmış doğal yoğurt probiyotikler (faydalı canlı bakteriler) açısından çok zengindir. Et de protein deposudur ve vücudumuzun vazgeçilmez gıdalarındandır. Bu iki besin grubu da faydalıdır fakat ayrı öğünlerde yenildiğinde, aynı öğünde yersek faydasından çok zararı bulunmaktadır. İbni Sina, et ürünleri ve süt ürünleri arasına en az sekiz saatlik bir zaman aralığı konulması gerektiğini vurgulamış.

Örneğin; çok tercih edilen cheeseburger, kaşarlı köfte, iskender vb. yemeklerin vücudumuza çok zararı var. Çok şaşırdınız değil mi? Tadı muhteşem olan bu yiyecekler et ve süt ürünlerinin birlikte yenilmesinden dolayı vücudumuza oldukça zararlı. Aynı şekilde et yemeklerinin yanında ayran da içmek aynı şekilde zarar vermektedir. Bizim bildiğimiz ve uyguladığımız sadece balığın yanında yoğurt ve ayran yenmez içilmezdi ama bu sadece balık için geçerli değilmiş!

Pek bilinmese de et ile ekmeğin birlikte yenmesi de sakıncalıdır. İlla et ekmek ile birlikte yenilecekse ekmeğin et suyuna batırılıp öyle yenmesi tavsiye edilmiştir.

Midemiz her gıda için farklı enzimler oluşturmaktadır. Farklı enzimler gerektiren gıdalar birlikte yendiğinde mide ilk yenilen gıdaya göre enzim oluşturur ve hazım başlar ve bu hazım süreci bitmeden diğer yiyeceklerin hazımına geçmez. Hazım olunmak için bekleyen yiyecekler bu süreçten etkilenerek mayalanmaya başlar. Bu mayalanan yiyecekler hazmedilme aşamasında olan yiyeceğin sürecini de bozarak yediklerimizin midede çürümesine ve asitlenmesine sebep olur.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz et ile ekmek yenmesinin sakıncasından bahsedelim. Yani karbonhidratlar ile proteinlerin birlikte yenmesinin ne gibi sakıncası olabilir?
Proteinler midede 1,5-2 saat gibi bir zaman zarfında hazım olur. Karbonhidratlar midede 45 dakika-1 saat gibi bir sürede hazım olup bağırsaklara geçerler. Bunlar birlikte yendiğinde mide proteini yani eti esas alarak en uzun hazım sürecini başlatır. Et hazım sürecinde karbonhidrat yani ekmek mayalanır ve şekere dönüşür. Bu olay sürekli tekrarlandığında zaman içerisinde pankreasın sistematiği bozulur.

Midemizde ekşime olduğunda şunu anlamalıyız! Yediklerimizin hiç biri henüz hazım olunmamıştır ve mide tepkime, asitlenme yapmıştır. Bu durum sık olarak tekrarladığında mide fesada uğrayıp asitlendiği gibi kan da fesada uğrayıp asitlenecektir.

Birlikte yenildiği takdirde mide fesadına sebep olacak yiyecek grupları ve yiyecekler!

 • Karbonhidratlar ile proteinler
 • Süt ürünleri ile balık
 • Süt ürünleri ile et

Karışık süt;

 • Bir kaç inekten sağılan süt
 • Mizaçları farklı hayvanlardan sağılan süt.

Karışık Et;

 • Aynı cins iki farklı hayvanın etinin karıştırılması
 • Koyun ile inek etinin veya yağının karıştırılması
 • Kırmızı et ile birlikte tavuk veya balık etinin yenilmesi
 • Herhangi bir farklı et kombinasyonu

Mideyi bozduğunuzu fark edemeseniz bile bu karışımlar farklı enzimler gerektirdiğinden dolayı midede çürümeye yol açar ve kanın aside dönüşmesine sebep olur.

Karışık Yağlar;

 • Koyun ile tavuk veya inek yağı
 • Katı yağ ile sıvı yağ

Çapraz gıda zehirlenmesi nedir?

Farklı enzimler gerektiren yiyeceklerin birlikte yenmesi sonucu beyin hangi enzimi salgılatması gerektiğine karar veremez veya hepsini birlikte salgılatarak enzimlerin birbirini yok edilmesine sebep olur ve mide fesadına yol açar. Tıpta bu duruma çapraz gıda zehirlenmesi denir.

Kaynak: Mehmet Ali Bulut’un “Can Boğazdan Çıkar” adlı kitabı. Sağlıklı beslenmek isteyen ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018