Kışlık Hazırlıklar

Kışlık Hazırlıklar

Arkadaşlar bu sene kışlık hazırlık yapmak için çok geç kaldım çok 🙁 Hem rahatsızlığımdan dolayı hem de yoğunluğumdan dolayı bir türlü pazar alışverişi yapmaya gidemedim. Rahatsızlığımda ufak bir bel fıtığım varmış 1 aydan fazla bel ağrısı çektim çok illet bir hastalıkmış hareketleriniz tamamen kısıtlanıyor, olduğunuz yerde bile hareket edemiyorsunuz. Neyse iğneler, ilaçlar derken toparladım sayılır. Çoğunuz biliyorsunuzdur ağır kaldırmamak gerekiyor bu yüzden bende pazara gitmeye korktum açıkçası ama daha fazla dayanamadım fazla birşey almam diye pazara gittim 30 kilo civarı ile eve geldim. Nasıl geldiğimi ne siz sorun ne ben söyleyeyim 🙂 Sözde 1 kilo bile kaldırmayacakmışım 😀

Neyse sebzelerin sonuna da yetişsem fena değillerdi. Bu arada pazar yürüme mesafesi 30 dakika kadar sürüyor. Pazar arabası dolup taştı bunları nasıl götüreceğim diye düşünürken bir yandan da kendime hakim olamıyorum alıyorum da alıyorum 🙂 4-5 poşeti pazar arabası sapına bağladım 4-5 poşeti de elime aldım halim içler acısıydı yani 😀 Yavaş yavaş evin yolunu tuttum bir yandan da kendime söyleniyorum bir yandan da etrafıma bakıyorum beni duyan var mı diye 😀

Kışlık hazırlıklarında yaz sebzelerin nasıl saklanacağını hem yaptıklarımı hemde bu sene yapamadıklarımı paylaşacağım.

Kış Hazırlıkları

Kışlık Kabak Saklama Yöntemleri

Dondurucuda kabak nasıl saklanır? Kışlık kabak nasıl saklanır?

Kabakların kabuklarını soyduktan sonra kurumaya bırakıyoruz. Yapacağımız yemeğe göre küp küp, yuvarlak ve yarım ay şeklinde kesip buz dolabı poşetlerine bir yemeklik ölçülerinde bölüştürüyoruz buz dolabı poşetinin içine pipet sokup poşetin ağzını büzüştürüyoruz ve ağzımız ile pipetin dışarıda kalan ucundan havayı içimize çekiyoruz havayı çeker çekmez pipeti çıkarıp poşetin ağzını kapatıyoruz. Bu şekilde içeride hava bırakmayarak vakumlamış oluyoruz. Buzluğa veya derin dondurucuya kaldırıyoruz.

Salatalarda kullanmak için kabakları rendeleyip suyunu sıktıktan sonra buz dolabı poşetlerine pay edip havasını alıp buzluğa kaldırıyoruz.

Şoklayarak kabak saklamak isteyenler;

Kabakların kabuklarını soyup yıkayıp kuruladıktan sonra istediğimiz ebatlarda kesip kaynayan suya atıyoruz 2 dakika beklettikten sonra soğuk suyun içine atarak şoklamış oluyoruz. Kağıt havlu ile kuruladıktan sonra buz dolabı poşetlerine bir yemeklik olarak paylaştırıp havasını aldıktan sonra poşetin ağzını düğümleyip buzluğumuza veya derin dondurucumuza kaldırıyoruz.

Kışlık Patlıcan Saklama Yöntemleri

Közleyerek patlıcan nasıl saklanır? Kızartılarak patlıcan nasıl saklanır?

Közleyerek patlıcan saklamak için;

Patlıcanları yıkayıp kuruladıktan sonra geniş bir tencere veya tavamızı ocağa alıyoruz altını çok kısık bir şekilde açıyoruz patlıcanların her tarafı pişene kadar döndürerek közlüyoruz. (kapak kapatılmayacak) Fırında közlemeyi patlıcan için tavsiye etmiyorum kurutuyor yinede siz bilirsiniz. Közlenen patlıcanların saplarından ve kabuklarından ayırıyoruz. Doğrayıp suyunu süzdükten sonra buz dolabı poşetlerine pay edip içindeki havayı alıp buzluğa veya derin dondurucuya kaldırıyoruz.

Kızartılarak patlıcan saklamak için;

Yapacağınız yemeğe göre bütün, yuvarlak veya küp küp keserek patlıcanlarımızı kızartıyoruz. Kızaran patlıcanları kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla yağlarından arındırıyoruz. Soğuduktan sonra bir yemeklik olarak buz dolabı poşetlerine koyarak buzluğa kaldırıyoruz.

Not: Kızartılarak dondurucuya kaldırmak sağlık açısından tavsiye edilmiyor en sağlıklısı közleyerek dondurmak.
Kışlık Domates Saklama Yöntemleri

Kışlık domates nasıl hazırlanır? Kavanozda kışlık domates nasıl saklanır? Dondurucuda domates nasıl saklanır? Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Dondurucuda domates saklamak için;

Domatesleri yıkayıp bıçak ile artı şeklinde çizik attıktan sonra kaynar suya atıp 2 dakika kadar beklettikten sonra çıkarıp kabuklarından kolayca ayırdıktan sonra yemelerde kullanmak için küp küp doğrayarak veya çorbalarda kullanmak için robottan geçirerek istediğimiz miktarda buz dolabı poşetlerine pay ederek buzluğa kaldırıyoruz. Arzu ederseniz robottan çektiğiniz domatesleri buzluklarınız da dondurduktan sonra poşetleyebilirsinizde.

Domates Konservesi Tarifi;

10kg domates, 3 yemek kaşığı tuz.

Domateslerin kabukları soyulduktan sonra küp şeklinde doğranır tencereye konur tuz ilave edilir iyice kaynatılır kaynarken önceden kavanoz ve kapaklarını sıcak suya konup iyice kurulanır ve domatesler doldurulur kavanozun kapağı sıkıca kapatılıp ters çevrilerek 1 gece bekletilir.

Kışlık Sivri Biber, Çarliston Biber, Köy Biberi Saklama Yöntemleri

Kışlık biber nasıl saklanır? Kışlık biber kızartması nasıl yapılır? Dondurucuda biber nasıl saklanır?

Kızartma biber saklamak için;

Biberleri yıkayıp kurutuyoruz. İstediğimiz büyüklükte kesip bir kabın içine aktarıyoruz içerisine 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ koyup elimizle biberlerin her yerine yağı yediriyoruz. Tepsimize yağlı kağıt serdikten sonra biberleri üst üste gelmeyecek şekilde diziyoruz. 200 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Soğuduktan sonra buz dolabı poşetlerine bir yemeklik olarak paylaştırıp havasını alıp buzluğa kaldırıyoruz.

Dondurucuda biber saklamak için;

Biberleri iyice yıkayıp kuruluyoruz. saplarını ve çekirdeklerini çıkarıp istediğimiz büyüklükte kestikten sonra buz dolabı poşetlerine paylaştırıp havasını aldıktan sonra buzluğa kaldırıyoruz.

Kışlık Kırmızı Biber Saklama Yöntemleri

Kışlık kırmızı biber nasıl saklanır? Közleyerek kırmızı biber nasıl saklanır? Pişirmeden kırmızı biber nasıl saklanır?

Közleyerek kırmızı biber saklamak için;

Kırmızı biberleri yıkayıp kuruladıktan sonra ister ocakta ister fırında közlüyoruz. Sapını, çekirdeklerini ve kabuklarını ayıkladıktan sonra ister bütün olarak ister küçük parçalara keserek suyunu süzerek bir yemeklik olarak buz dolabı poşetlerine paylaştırıyoruz.

Pişirmeden kırmızı biber saklamak için;

Biberleri temizleyip kuruladıktan sonra diğer biberler gibi saplarını ve çekirdeklerini ayıkladıktan sonra istediğimiz boyutta keserek buz dolabı poşetlerine bir yemeklik olarak paylaştırıp havasını aldıktan sonra buzluğa kaldırıyoruz.

Kışlık Bezelye Saklama Yöntemleri

Kışlık bezelye nasıl saklanır?

Bezelyeleri kabuklarından ayıkladıktan sonra yıkıyoruz. Bezelyeleri iyice kuruladıktan sonra buz dolabı poşetine bir yemeklik olarak paylaştırıp havasını alıp buzluğa kaldırıyoruz.

Kışlık Barbunya Saklama Yöntemleri

Kışlık barbunya nasıl saklanır?

Barbunyaları kabuklarından ayıkladıktan sonra yıkıyoruz. Barbunyaları iyice kuruladıktan sonra buz dolabı poşetine bir yemeklik olarak paylaştırıp havasını alıp buzluğa kaldırıyoruz.

Kışlık Taze Fasülye Saklama Yöntemleri

Kışlık taze fasülye nasıl saklanır?

Şoklayarak fasülye saklamak için;

Fasülyelerin saplarını ve kılçıklarını ayıklıyoruz. İstediğimiz boyutta kestikten sonra yarım kiloyu geçmeyecek şekilde kaynayan suya atıp 2-3 dakika beklettikten sonra daha önceden hazırlamış olduğumuz buzlu suyumuza atıp şokluyoruz. İyice soğuyan fasülyeleri kağıt havlu ile kuruluyoruz. Bir yemeklik olarak buz dolabı poşetlerine aktarıp havasını aldıktan sonra buzluğa kaldırıyoruz.

Not: Domates ile kavurup saklama yöntemi tavsiye edilmiyor hem sağlık açısından hem lezzet açısından.

Kışlık Bamya Saklama Yöntemleri

Kışlık bamya nasıl hazırlanır?

Şoklayarak bamya saklamak için;

Bamyaların kafalarını ince bir şekilde soyuyoruz. Soyduğumuz bamyalar kararmasın diye deniz tuzu ve limon olan suyun içine atıyoruz. Tüm bamyaları soyduktan sonra kaynayan suyun içine atıp 3 dakika haşlıyoruz. Haşlanan bamyaları buzlu suyun içine aktarıp şokluyoruz. Soğuyan bamyaları kağıt havlu üzerine çıkartıp üzerlerini yine kağıt havlu ile suları kuruluyoruz. Bir yemeklik olarak buz dolabı poşetlerine aktarıp havasını aldıktan sonra buzluğa kaldırıyoruz.

Şimdiden Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018