Seo Danışmanı

Seo Danışmanı

Seo nedir? Seo çalışması ne işe yarar? Google optimizasyonu nedir? Google da üst sıralara çıkmak için neler yapılmalıdır? Backlink nedir? Kaliteli backlink nasıl alınır? Seo Danışmanı Ne Yapar?

Evet arkadaşlar eğer bir firmanız var ise mutlaka bir web sitenizde olmalıdır. Web siteniz sizin firmanızın kimliğidir ne iş yaptığınızdan tutun referanslarınızdan iletişim bilgilerinize kadar müşterilerinizin sizi daha yakından tanımasına sebep olan ve size ulaşabileceği çağımızın en önemli aracıdır. Müşterilerinizin sizi bulabilmesi içinde sitenizin google arama motorunda üst sıralarda çıkmanız gerekmektedir.

Eğer bir firmanız yok ama bir siteye sahipsiniz ve Google Adsense veya başka bir kaynaktan gelir elde ediyorsunuz yine sizin de ihtiyacınız olan Google da üst sıralara çıkıp sitenize daha fazla ziyaretçi çekip kazancınızı arttırmak olacaktır.

Yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışalım.

Seo Nedir?

Seo (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu. Yani arama motorları botlarının sitemizi rahatlıkla tarayabilmesi için yapılan çalışmalardır.

Seo Çalışması Ne İşe Yarar?

Seo çalışması yapılan bir site ve içerikler organik olarak reklam vermeden sitenizin ve sayfalarınızın üst sıralara çıkabilmesini sağlamaktadır.

Seo Danışmanı

Google Optimizasyonu Nedir?

Google bildiğiniz gibi arama motorudur. Arama motorları içerisinde en çok kullanılan olduğu için Google optimizasyonu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Sitenizin Google arama motoruna uyumlu hale getirilip sol tarafta üst sıralara çıkmanızı sağlamaktır.

Google da üst sıralara çıkmak için başlıca neler yapılmalıdır?

 • Sitenizin ve temanızın Google arama motoruna uyumlu hale getirilmeli
 • Temanızın mobil uyumlu hale getirilmeli
 • Site hızı arttırılmalı
 • Kaliteli ve özgün içerik girilmeli
 • Site resimleriniz özgün ve optimizasyonu yapılmış olmalı
 • Sosyal medya etkin bir şekilde kullanılmalı

Backlink Nedir?

Backlink diğer sitelerden sizin sitenize verilen linklerdir. Google için bir nevi referanstır.

Yalnız burada çok dikkat edilmesi gereken bir konu var. İnternette arattırdığınızda karşınıza birçok backlink paketleri çıkmaktadır bunlara aldanıp bu paketleri almayınız. Sitenize ciddi zararlar verebilirsiniz. Nasıl mı? PR değeri yüksek ve edu uzantılı sitelerden backlink aldığınızda bir kaç ay belki sitenizi üst sıralarda görebilirsiniz fakat sonrası hüsran, Google bunu anlıyor ve sitenizi cezalandırıp en gerilere atıyor.

Peki kaliteli backlinkler nasıl alabilirsiniz?

 • Backlink alacağınız siteleri belirlemelisiniz; bu siteler sitenizden ne çok kaliteli ne de çok kalitesiz olmalıdır. Yani sitenizin ayarında siteleri seçmelisiniz.
 • Backlink almak istediğiniz anahtar kelime veya kelimeleri seçip belirlediğiniz sitelerden küçük ücretler karşılığında özgün içerikli farklı olacak şekilde yazı yazdırabilir veya kendiniz yazıp yayınlatabilirsiniz. Bunun için en uygun siteler ise blog siteleridir. Bu tanıtım yazılarını da 1 günde değil, günlere yayacak şekilde yapmalısınız.

Seo Danışmanı

Evet arkadaşlar yukarıda yazmış olduğum bilgiler SEO’nun ufak bir parçası sadece bunlar bile gerçekten ciddi bilgi, deneyim ve tecrübe gerektiren işler. Bunların yanında sitenizin hatalarının ayıklanması, site analizi ve raporlandırma, rakiplerinizin önüne geçebilmek için stratejik yol haritanızın belirlenmesi vb. daha bir çok konu bulunmaktadır.

Diyelim ki bir işletmeniz var ve ön sıralara çıkıp müşterilerinize sesinizi duyurabilmeniz gerekiyor. Bunun için 2 yolunuz var. Ya bünyenizde çalıştırmak üzere bu konulara vakıf işinin ehli bir personel çalıştıracaksınız ki maddi yönden bu sizin için bayağı masraflı olacak ya da ufak ücretler karşılığında güvenilir referansları olan tecrübeli bir Seo Danışmanı ile çalışacaksınız.

Bu işi kendimde yapabilirim demeyin eğer iyi bir yerlere gelmek istiyorsanız gerçekten uzmanlık gerektiren bir çalışma yapılması gerekiyor. Herkes her işi yapabilir düşüncesi oluşmasın siz işinize odaklanın bırakın Seo Danışmanınız siteniz için yapılması gerekenleri yapsın.

Ben 2011’de araştırmalarım sonucu tesadüfen tanıştığım Seo Danışmanı hakkında bilgi vermek istiyorum. Çok vaktim olmadığından fazla içerik giremememe rağmen bıkmadan usanmadan her sorduğum soruya en ince ayrıntısına kadar cevap veren alanında uzman biridir. Kendi blog sitelerinde de makaleleri çok açıklayıcı ve çok bilgilendiricidir bir çok kullanıcı faydalanmakta ve yorumlarıyla memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Tavsiyelerine uyarak içerik hazırladığımda Google arama motorunda 1. sayfalara yerleşebiliyorum. Buradan çok teşekkür ediyorum kendisine sayesinde birçok şey öğrendim.

Kendisi uzun yıllardır internet sektöründe olup 2007 yılından bu yana da Seo çalışmaları yapmaktadır. İnternet, Seo ve WordPress hakkında sorularınızın cevabı için en doğru kişilerden biridir. Çalışabileceğiniz konular;

 • Seo Analizi ve Raporlama
 • Site içi ve site dışı Seo
 • Site hatalarının düzeltilmesi
 • Ceza almış siteleri kurtarma
 • Seo uyumlu tanıtım yazısı yayınlama veya yazma
 • WordPress kurulumu, eklentileri
 • Adsense ve Analytics raporları

Sizde sitenizi, yazılarınızı organik olarak Google da üst sıralarda görmek istiyorsanız Seo Danışmanı hakkında geniş bilgiye sahip olmak ve iletişim için http://www.mustafagovercin.com/seo-uzmani/ bu linkten ulaşabilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment
 1. özlem

  Konu ile ilgili bir çok araştırma yaptım yazınız cidden çok açıklayıcı ve bilgilendirici…Teşekkürler….

  1. admin

   Teşekkürler Özlem Hanım, beğenmenize sevindim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018