Dukan Diyeti

Dukan diyeti nedir, nasıl yapılır, aşamaları nelerdir? Bu diyete nasıl başlarım? Neler yenilebilir? Kaç kilo verebilirim? Dukan diyeti testini nereden yapabilirim? Kilo vermede etkili olur mu? Nasıl zayıflarım? Nasıl kilo veririm? gibi sorularınızı duyar gibiyim. Bütün bu soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Evet arkadaşlar özellikle biz bayanların en büyük sorunlarından biri kilo sorunu. Ah şu yemeklerden, tatlılardan sonra kilo almak olmasa, doya doya yesek her istediğimizi ne güzel olur değil mi? Bu tarz kişiler var yok değil artık fazla mı hareketliler yoksa metabolizmaları fazla mı çalışıyor bilmiyorum ama bakıyorum benden fazla yiyor ama tığ gibi 🙂 Sizinde çevrenizde vardır illa ki bu tarz insanlar. İnsan imrenerek bakıyor haliyle çünkü çoğumuz su içsek yarıyor diyenlerdeniz 😀 Gelelim konumuza!

Dukan Diyeti Nedir? 

Fransız bir doktor olan Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilmiş protein bazlı bir diyettir. 4 evreden oluşmaktadır. Bu diyetin bu kadar yaygın oluşu ve bu denli tercih edilmesinin sebebi çok hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamasıdır.

Dukan diyeti yaparken pişirme yöntemlerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Sağlıklı pişirme yöntemleri olan ızgara ve buğulama önerilmektedir. Kızartma yöntemleri asla tercih edilmemelidir. Sadece koruma evresinde pişirme yöntemlerinde biraz esneklik olabilmektedir.

Bu diyette ara öğün sıklığına çok dikkat edilmelidir. Her evreye göre serbest olan besinlerin ara öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir.

Dukan diyeti nasıl yapılır

Dukan Diyetinin Evreleri Nelerdir?

4 evresi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla;

1- Atak Evresi

Atak evresinde saf protein tüketilir. Saf proteinler besin içeriği bakımından özellikle iyi kalite proteinler içermektedir.

Saf proteinler nelerdir?

  • Yağı alınmış dana eti
  • Derisi alınmış tavuk eti
  • Her çeşit balık
  • Deniz mahsülleri
  • Light veya az yağlı yoğurt ve süt ürünleri

2- Seyir Evresi

Seyir evresinde 1 gün protein, 1 gün sebze günü olarak belirlenmiştir.

3- Güçlendirme Evresi

Güçlendirme evresi ilk 2 evreye göre daha esnektir. Güçlendirme evresinde haftada 1 gün protein yapılması yeterlidir. Bu evrede her verilmek istenen 1 kilo için 10 gün yapılmaktadır. Diyelim ki ilk 2 evrede kilo verdiniz fakat 6 kilo fazlanız kaldı o zaman 60 gün güçlendirme yapmanız gerekmektedir.

4- Koruma Evresi

En önemli evresi denilebilir. Bu evre yapılmadığı takdirde verilen onca kiloların geri alınması kaçınılmaz. Bu evrede aşırıya kaçmadan diyetten önceki beslenme düzeninize dönebilirsiniz fakat hayatınız boyunca haftada 1 gün protein uygulamasını yapmanız gerekmektedir.

Evrelerin süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Hangi evreyi kaç gün yapmanız gerektiğini Dukan testi yaparak öğrenebilirsiniz. İnternette bu test mevcut, bende yazımın aşağısında sizlerle bu testin linkini paylaşacağım.

Herkes Yapabilir mi? Sakıncaları Var mı?

Sağlık problemi olmayan kişiler yapabilir. Çok hızlı kilo verdiren diğer tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyet de sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Kalp, diyabet, şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin yapmaları sakıncalıdır. Ayrıca ailede olan hastalıktan dolayı hastalık riski taşıyan kişilerde bu hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

Bu yüzden bu diyeti yapmak isteyen kişi sağlık kontrollerini yaptırdıktan sonra ve uzman bir doktora danışarak bu diyete başlaması doğabilecek olumsuz durumların önüne geçecektir.

Dukan diyeti ile verilen kilolar nasıl korunur?

Verilen kiloların tekrar geri alınmaması için Dukan diyetinin en önemli evresi koruma evresidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hayat boyu aralıksız olarak haftada 1 gün atak evresindeki saf protein yapılmalıdır.

Ayrıca yulaf kepeği de her gün 3 yemek kaşığı kadar hayat boyu tüketilmesi gerekmektedir. İster ekmek içerisinde ister kahvaltıda süte karıştırarak yulaf kepeğini tüketebilirsiniz.

Ara öğün yapılması ve ara öğün sıklığının asla kaybedilmemesi gerekmektedir.

Dukan Diyeti Testi

Evet arkadaşlar diyete başlamadan önce aşağıda vermiş olduğum linki tıklayarak testi yapıyorsunuz. Bu testte kişisel sorulara cevap verdikten sonra ideal kilonuz hesaplanıyor ve size özel grafik çıkıyor. Bu grafikte mevcut kilonuzdan ideal kilonuza ulaşmak için hedeflenen tarihe kadar kaç gün Atak evresi, kaç gün Seyir evresi ve kaç gün Güçlendirme evresi yapmanız gerektiği ve bu evrelerde kaç kilo vereceğiniz belirtiliyor.

İdeal kilo öğrenme testi: http://www.regimedukan.com.tr/kay%C4%B1t

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınlar Sitesi © 2018